مدیریت مالی

مدیریت مالی

با توجه به این مطلب که کار شما نو پاست و میبایست آن را به سمت قوی تر شدن سوق داد و پایه های آن را مستحکم کرد از این رو نیاز به مدیریت آشکار می شود .  مدیریت کار را کسی که آن را شروع کرده و تجربه می اندوزد و مشکلات را حل میکند ،‌‌ می داند ! اما در زمینه مالی هم باید مطالبی را در نظر بگیرد چون تا کنون همه کار را خودش انجام داده و هنوز هم نمی تواند فرد مورد نیازِ کار را استخدام کند پس حالا که امکانش نیست خودمان مدیریت مالی را انجام می دهیم چرا که نه !

اما ما به شما آموزش اولیه را می دهیم و شما نیز باید افراد موفق را پیدا کنید و از آنها هم راهنمایی یا مشروت بگیرید تا مدیریت مالی را خوب یاد بگیرید . به قدری این مدیریت مالی ( هوش مالی ) مهم است که حتی ثروتمندان موفق هم خود اینکار را انجام می دهند .

ابتدا باید اصول کسب ثروت را پله  پله یاد بگیرید تا به میزان درک و فهم خود از آن استفاده کنید !

۱- همیشه در حال کار و فعالیت باشید ( همیشه کاری انجام دهید و درآمدی داشته باشید ) با خوابیدن و درون خانه ماندن کسی پولی به شما نمی دهد ! پس کمر به همت ببندید .

مثال : اگر شما مرد هستید ؟!؟ : هر کارگر روز مزد در ایران روزی ۴۰ هزار تومان درآمد دارد اگر ۳۰ روز بتواند کار سخت کارگری را انجام دهد میتواند ماهی ۱ میلیون ودویست هزار تومان درآمد داشته باشد ! آیا می دانید نهار کارگر را کارفرما می دهد و شام را که با خودش هست چه می خورد ؟ املت . تخم مرغ . شاید گوجه سرخ شده با نون و…

درآمد یک ماه⇓     روزها⇓   دستمزد ⇓ یک روز

ریال ۴۰۰,۰۰۰Χ ۳۰ = ۱۲,۰۰۰,۰۰۰  ریال

۲- پس انداز کنید ( دو فرم پس انداز وجود دارد )

– پس انداز مفید که می توان از آن مثل یک انسان کار کشید و درآمد داشت

* این پس انداز خیلی مهم و مفید است زیرا به شما مدیریت مالی را نشان می دهد .

شما باید ۱۰ درصد از هر درآمدی که دارید را کنار گذاشته و آن را نادیده بگیرید ! مثال اگر یک میلیون تومان درآمد ماهانه دارید صد هزار تومان آنرا پس انداز کنید و پیش خود حس کنید که نهصد هزار تومان درآمد داشته اید و به دیگران هم (خانواده) هم همین مقدار را بگویید … آن صد هزار تومان سهم شما از زندگی روزانه و ماهانه است آن را برای آینده خود کنار بگذارید ( آینده ای نه چندان دور ) و هر گز به آن دست نزنید و بعد از ده ماه آن پول یک میلیون تومان میشود ! بله حقوق یک ماه خودتان در دستان شماست .حال با یک میلیون تومان میشود کاری هر چند کوچک کرد ! مثال : تنور نان پزی خرید شده دست دوم که نان خانگی پخت و یا سه عدد دوچرخه خرید و پیک دوچرخه برای کار خود یا فست فود (رستوران) محل انجام داد با کمک خود و فامیل جویای کار و درآمد .

– پس انداز برای مواقع اضطراری و مشکلات پیش بینی نشده

* این پس انداز حکم بیمه را دارد و باید همیشه در دسترس باشد ( در بانک حساب کوتاه مدت ۷ درصد سود ) البته کارت آن را دور از دسترس بگذارید یا معدوم کنید .

برای این پس انداز هر چند کم اما حتما درصدی را قرار دهید ۲ تا ۵ درصد درآمد ماهانه کفایت میکند ابتدا با ۵ درصد شروع کنید اما بعد از مدتی ( اگر کار خود را ایجاد کرده بودید ) میتوانید آنرا به ۲ درصد کاهش دهید زیرا کار بعد از ارتقا سود بیشتری می دهد و هر چه عدد سود ( درآمدتان ) بزرگتر باشد هر یک درصد آن بیشتر از قبل خواهد بود . حتی برای پس انداز هم از شم مدیریت خود استفاده کنید ولی در جهت مثبت نه در شکستن قوانین مالی خودتان .

برای شما تا این مرحله کافیست اگر میخواهید کارتان را ارتقا و پیشرفت دهید ما توصیه میکنیم با پول پس انداز مفید برای خود کار کنید و کارتان را به پیش ببرید ( با پشتکار و باور به موفقیت ) اما اگر وضعتان خوب شده و کارتان به مرحله درآمد زایی خوبی رسیده میتوانید ادامه را بخوانید و استفاده کنید .


۳- با تحقیق و فکر باز سعی کنید با افراد موفق در کارشان شریک شوید .

در صورتی که در هر صنفی هستید و کار می کنید دنبال افراد موفق و جلو تر از خود بگردید و از صنف خود ( خوراک پوشاک و… ) خارج نشوید چون این کاری سخت است و باید شما از صفر درباره کار آنها اطلاعات کسب کنید خطر نکنید چون اگر بالای سر کار نباشید (پولتان را به صنف دیگری که تخصص شما نیست واگذار کردید ) کسی دلش به حال پول شما نمی سوزد و شما نخواهید فهمید که آن کار ضرر می دهد وشما فرصتِ کشیدن ، بیرونِ پول خود را از دست می دهید . در همان صنف خود که شرایط بازارش را می دانید بمانید و سود پولتان را با فرد موفق شریک شوید نه بازنده ! مدام از اصول حساب کتاب آموزش داده شده بهره بگیرید و شراکت با فردی که حساب کتاب ندارد را بر هم بزنید ! چگونه از این مطلب مطلع شوید ؟ هر هفته از روی دفتر حساب کتاب آن فرد یاداشت بردارید و یا با او حساب کتاب کنید اگر حس خوبی از حساب کتاب با او نداشتید به او بگویید و پولتان را سریعاً و بلافاصله بیرون بکشید که آن شراکت ارزش ریسک ندارد . این یک مطلب مهم در مدیریت مالی است که شما باید آن را به خوبی یادگرفته و انجامش دهید .

۴- اگر با فردی شریک شدید و کار به سود آوری برای شما کشید ده ۱۰ درصد مبلغ سود خود را فقط از کار خارج و به حساب پس انداز جدید واریز کنید تا بعد از ده ۱۰ ماه دوباره از سود یک ماه آن در جای دیگری سرمایگذاری و استفاده کنید . بقیه نود ۹۰ درصد سود کار جدید را درون همان کار سود آور سرمایه گذاری کنید و پول را اصلاً بیرون نکشید اگر توانستید چند شراکت سودآور و مفید انجام دهید شما در مدیریت مالی پیش رفت کرده اید وقت آن رسیده تا دیگر کار جدید و مفید تری داشته باشید شغل یا کار خود را به مدیر دیگر سپرده و پول خود را که پیش دیگران است مدیریت کنید .


با مدیریت مالی کار خود به این مرحله رسیده اید که میبایست پشتکار و باور به موفقیت داشته باشید