حساب کتاب مالی

حساب کتاب مالی

همان طور که از نام این صفحه پیداست حساب از روی کتاب به عبارتی شما می بایست تک تک مخارج و هزینه های کارتان را مو به مو (ریز کامل و دقیق) نوشته شده داشته باشید . ( حتی کرایه هایی که بابت رفت و آمد با اتوبوس برای خرید جهت کار داده اید را باید نوشته باشید ) و همچنین تمام فروشهای کارتان را نیز می بایست در همان زمان نوشته باشید زیرا ممکن است فراموش شود . این جاست که کتاب شما محیا ست !  تمامی طلا و جواهر فروشان دفترحساب کتاب روزانه دارند که صفحه به صفحه گزارش و حساب کتاب روزانه را شامل شده و برای حساب کتاب ماهانه و شش ماهه و سالانه جهت مشخص کردن وضعیت سود نگهداری می شود هر صفحه شامل بستانکار و بدهکار است که وارد جزئیات آن نمیشویم و اختلاف این دو ستون باید درون دخل باشد و حساب شود هر ظهر و شب این دفتر کاملاً با دقت تکمیل میشود و بالای هر صفحه قیمت طلای خام ۱۸ عیار را می نویسند که اشتباه نشود هر شب قبل از ترک مغازه و جمع کردن ویترین این کار را انجام می دهند تا حساب کتاب کامل نشود کسی نمی رود و تا ریال آخر حساب کتاب باید درست باشد و در آخر سود هر مغازه در پایان هر سال از بابت گرم طلای اضافه شده محاسبه می شود به عبارتی سود باید به عنوان سرمایه در کار( دارایی کسب وکار) قرار گیرد و نباید آن را خارج کرد 

اما محاسبات کار شما چگونه است ؟ ( حساب از روی ، مستندات دفتر حساب کتاب )

می بایست تمامی مخارج روزانه را در یک ستون جمع کنید و مجموع را بنویسید اینها سرمایه شما هستند 

می بایست تمامی فروشها را با هم جمع کنید و در ستونی دیگر جمع آن را بنویسید این عدد میزان کار کرد شما دریک روز است   

در پایان سرمایه را از میزان کار کرد روزانه کم کنید تا سود روزانه را بدست آورید و آن را با مداد بنویسید !

اگر عدد شما منفی شد نترسید درست است که شما عملاً ضرر می دهید و سرمایه تان به جیب مردم می رود اما این عادیست و برای همه پیش می آید چون همه زمانی تازکار بودند اما ایمان داشتند که میتوانند این مشکل را حل کنند و نهایتاً حل کردند اما مشکل چیست یا کجاست ؟

شما دوباره حساب کتاب را چک کنید اگرجواب قبلی نمایان شد یعنی اشتباه محاسباتی نیست می شود آن را از نو چک کرد تا اگر اشتباهی هست پیدا شود . در صورت اشتباه آن را تصحیح کنید و در صحیح بودن می بایست موارد زیر را چک کرد و اشتباه کارتان را در شب اول پیدا کنید و آن را درست کنید . هر چند اشتباهات همچون مشکلات کم کم پیدا میشوند اما قدرت جنگندگی و باور به موفقیت نیرو و انرژی برآمدن از پس مشکلات را می دهد .

برای مثال آشپزی در خانه  برای کارهای دیگر می توانید مطالب را خود تطبیق دهید چون اصل مطلب مهم است 

– آیا مطمعن هستید محاسباتتان برای قیمت فروش درست است ؟ این یک هنر است که بتوانید ارزان و با کیفیت خرید کنید و مشخص کنید برای هر پرس غذا یا … این قیمت مناسب است ! شما یا باید به گرم محاسبه کنید که کار سختیست یا میتوانید شمارش کنید که هر دیگ غذا چه میزان مواد مصرف کرد ( به گرم یا کیلو گرم ) و چه اندازه پرس غذا تحویل داده با کمی محاسبات قیمت تمام شده برای هر پرس غذا را برای خود محاسبه کنید و ۱۲ در صد روی هر پرس برای سود بگذارید . حال باید بدانید که همین غذا با همین میزان از رستوران محل ارزانتر است یا گرانتر (خود را جای مشتری بگذارید که آیا برای آنها از لحاظ مالی می صرفه از شما خرید کنند ؟) شما باید کاری کنید که بتوانید زیر قیمت رستوران غذا بفروشید . و قطعاً می توانید .

* نکته مهم راجع به رستورانها : آنها ارزانتر جنس می خرند و زیادتر غذا می فروشند اما کرایه رستوران سود خودشان و دستمزد پرسنل و مالیات و… دارند که روی قیمت تمام شده میکشند پس همه چیز را بررسی کنید

– آیا تمامی خرید های شما از مغازه دار محله ارزانتر خریداری شده اند ؟ آنها را با مغازه های محل چک کنید ودر صورت هم قیمت بودن می بایست از جای ارزانتر خرید کنید (ارزان فروشی ها یا تعاونی ها ) یا با یکی از مغازه ها قرار بگذارید که همه خرید را هر روز از او انجام میدهید به شرط آنکه قیمتها ارزانتر داده شود و گر نه با دیگری ای کار را انجام می دهید . مغازه دار اگر با هوش و کاسب باشد موافقت خواهد کرد چون سود کم بهتر از هیچ است ! ما تضمین میکنیم که فردی با شما موافقت می کند !

 آیا خریدها را خود انجام می دهید ؟ درست است که شما می خواهید خرید ارزان داشته باشید اما شما تجربه کافی برای خرید ندارید مثال : کاهو می خرید مادرتان نصف آن را می اندازد پس با او به خرید بروید که خرید خوبی انجام دهید یا از او بخواهید اشکالات خریدتان را بگوید . یا یک کار بلد را با خود همراه کنید !

– آیا خرید شما در مکانی دور از محل کار خانه ) است ((مرکزشهر)) ؟ پس حتما پول کرایه داده اید سعی کنید یک روز از کار و خرید جلو باشید ( برای روز بعد خرید کنید ) بازار روز در اکثر محله ها هست سیاستشان این است : آنها میخواهند هر روز جنسشان را کامل بفروش برسانند و برای فردا از میدان تره بار خرید تازه انجام دهند و بفروشند .  پس به هنگام ظهر قیمتها را تا نصف کاهش می دهند و میتوانید ارزانتر از بازار { سبزیجات ، صیفی جات و میوه ها ) را تهیه کنید در ضمن پول کرایه هم ندهید اما این مشکل را دارید که چه کسی کار امروز ما را انجام دهد؟؟؟!!! (با مشورت با خانواده یا دوستان نتیجه درست را پیدا می کنید ) مهم این است که شما کاری که ایجاد کردید حفظ کنید به هر روش ممکن مشکلات باید حل شود ما نیز کمک فکری به شما می کنیم .

 آیا غذا را خود با وسیله نقلیه حمل می کنید ؟!؟ یا با پیک و تاکسی میفرستید ؟!؟ هیچ کدام را پیشنهاد نمی کنیم ! 

ما پیشنهاد میکنیم حوزه کاری خود را در محله زندگیتان قرار دهید و در اوایل کار بر روی اطرافیانتان تمرکز کنید زیرا فقط میتوانید پیاده یا با دوچرخه غذا را سریعاً به مشتری برسانید اینگونه پول بنزین یا کرایه را از هزینه ها کم کرده اید !

بعد از اینکه توانستید حساب کتاب مالی را درست کرده و کار را با سود هر چند کم ادامه دهید باید مدیریت مالی را بیاموزید

حساب کتاب مالی

حساب کتاب